Ogólne Warunki Handlowe
Artykuł 1 - Definicje
W niniejszych warunkach stosuje się następujące definicje:
Okres odstąpienia: Okres, w którym konsument może skorzystać z prawa odstąpienia.
Konsument: Osoba, która dokonuje czynności niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, handlową lub zawodową i zawiera umowę sprzedaży na odległość z przedsiębiorcą.
Dzień: Dzień kalendarzowy.
Umowa terminowa: Umowa sprzedaży na odległość dotycząca określonej liczby produktów i/lub usług, gdzie obowiązek dostawy i/lub zakupu rozłożony jest na określony okres.
Nośnik trwały: Środek umożliwiający konsumentowi lub przedsiębiorcy przechowywanie informacji kierowanych do niego osobiście, w sposób umożliwiający późniejszy dostęp do nich i odtwarzanie przechowywanych informacji bez modyfikacji.
Prawo odstąpienia od umowy: Konsument ma możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie odstąpienia od umowy.
Przedsiębiorca: Osoba fizyczna lub prawna oferująca produkty i/lub usługi konsumentom w ramach sprzedaży na odległość.
Umowa sprzedaży na odległość: Umowa, w ramach zorganizowanego przez przedsiębiorcę systemu sprzedaży towarów i/lub usług na odległość, do chwili zawarcia umowy stosuje się wyłącznie jedną lub więcej metod porozumiewania się na odległość.
Techniki porozumiewania się na odległość: Metody, za pomocą których można zawrzeć umowę, bez jednoczesnej obecności konsumenta i przedsiębiorcy w tym samym miejscu.
Warunki ogólne: Niniejsze ogólne warunki handlowe przedsiębiorcy.
Artykuł 2 - Tożsamość przedsiębiorcy
Obsługa klienta E-mail: support@vovara-poznan.com
Artykuł 3 - Zastosowanie
Niniejsze ogólne warunki handlowe stosuje się do każdej oferty przedsiębiorcy, jak również do każdej umowy sprzedaży na odległość oraz zamówienia zawieranego pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem.
Przed zawarciem umowy sprzedaży na odległość tekst niniejszego regulaminu zostanie udostępniony konsumentowi. Jeżeli nie będzie to możliwe, przed zawarciem umowy sprzedaży na odległość zostanie wskazane, że ogólne warunki umowy mogą zostać udostępnione przedsiębiorcy, a konsumentowi na jego żądanie zostaną one bezpłatnie przesłane w najszybszym możliwym terminie.
Jeżeli umowa na odległość została zawarta drogą elektroniczną, tekst niniejszego regulaminu może zostać udostępniony konsumentowi w formie elektronicznej w taki sposób, aby konsument mógł go łatwo zapisać na nośniku trwałym, z zastrzeżeniem postanowień poprzedniego ustępu, przed zawarciem umowy na odległość. Jeżeli nie będzie to możliwe, przed zawarciem umowy sprzedaży na odległość zostanie wskazane miejsce, w którym konsument będzie mógł zapoznać się z ogólnymi warunkami w wersji elektronicznej, a na jego żądanie zostaną one przesłane nieodpłatnie drogą elektroniczną lub w innej formie.
W przypadku gdy oprócz niniejszych ogólnych warunków dotyczących produktów lub usług obowiązują warunki szczególne, stosuje się postanowienia ust. 1. 2 i 3 też. W przypadku sprzeczności ogólnych warunków umowy, konsument może zawsze powołać się na postanowienie najkorzystniejsze dla niego.
Jeżeli w dowolnym momencie jedno lub więcej postanowień niniejszych ogólnych warunków umowy okaże się całkowicie lub częściowo nieważne lub niewykonalne, umowa i niniejsze warunki umowy pozostaną w mocy, a dotknięte naruszeniem postanowienie zostanie niezwłocznie zastąpione umową o charakterze podobnym do pierwotnego postanowienia.
Sytuacje nieuregulowane w niniejszych ogólnych warunkach handlowych należy oceniać „w duchu” niniejszych warunków handlowych.
Wszelkie niejasności dotyczące interpretacji lub treści jednego lub większej liczby postanowień naszych warunków należy interpretować „zgodnie ze znaczeniem” niniejszych warunków.
Artykuł 4 - Oferta
Jeśli oferta ma ograniczony okres ważności lub podlega pewnym warunkom, zostanie to wyraźnie zaznaczone w ofercie.
Oferta jest niezobowiązująca. Przedsiębiorca ma prawo dokonać zmiany i dostosowania oferty.
Oferta zawiera pełny i dokładny opis oferowanych produktów i/lub usług. Opis jest na tyle szczegółowy, że pozwala konsumentowi na prawidłową ocenę oferty. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje zdjęcia, muszą one wiernie przedstawiać oferowane produkty i/lub usługi. Oczywiste błędy lub oczywiste pomyłki w ofercie nie wiążą przedsiębiorcy.
Wszystkie zdjęcia, specyfikacje i dane zawarte w ofercie mają charakter poglądowy i nie mogą być podstawą do odszkodowania lub rozwiązania umowy.
Zdjęcia produktów stanowią wierne odzwierciedlenie oferowanych produktów. Przedsiębiorca nie może zagwarantować, że przedstawione kolory dokładnie odpowiadają rzeczywistym kolorom produktów.
Każda oferta zawiera następujące informacje, które mają na celu zapewnienie, że konsument jasno rozumie prawa i obowiązki związane z przyjęciem oferty, w tym:
- Cena podana jest bez cła i podatku VAT od importu. Te dodatkowe koszty stanowią odpowiedzialność i ryzyko klienta. Usługi pocztowe i kurierskie będą korzystać ze specjalnych procedur dla usług pocztowych i kurierskich w zakresie importu. System ten ma zastosowanie, gdy towary są importowane do kraju przeznaczenia w UE, co ma miejsce w tym przypadku. Usługa pocztowa i/lub kurierska pobiera podatek VAT (wliczony lub niewliczony do cła) od odbiorcy towarów;
- Koszty dostawy;
- W jaki sposób zawierana jest umowa i jakie działania należy podjąć w tym celu;
- Czy prawo odstąpienia od umowy ma zastosowanie;
- Sposoby płatności, dostawy i wykonania umowy;
- Termin przyjęcia oferty lub termin, w którym przedsiębiorca gwarantuje cenę;
- Wysokość wszelkich dodatkowych opłat za komunikację na odległość, jeżeli koszt korzystania ze sposobu komunikacji na odległość jest obliczany w oparciu o inną podstawę niż stawka podstawowa za zastosowany środek komunikacji;
- Czy umowa będzie archiwizowana po jej zawarciu, a jeśli tak, to w jaki sposób konsument może uzyskać do niej dostęp;
- W jaki sposób konsument może sprawdzić i ewentualnie poprawić dane podane w związku z umową przed jej zawarciem;
- Jakiekolwiek inne języki, w których można zawrzeć umowę oprócz niderlandzkiego;
- Kodeksy postępowania, którym podlega przedsiębiorca, oraz sposób, w jaki konsument może zapoznać się z tymi kodeksami drogą elektroniczną; I
- Minimalny czas trwania umowy zawartej na odległość w przypadku umowy na czas określony.
Opcjonalnie: dostępne rozmiary, kolory, rodzaje materiałów.
Artykuł 5 - Umowa
Z zastrzeżeniem postanowień ust. 4 umowa zostaje zawarta z chwilą przyjęcia oferty przez konsumenta i spełnienia przez niego określonych warunków.
Jeżeli konsument przyjął ofertę drogą elektroniczną, przedsiębiorca niezwłocznie potwierdza otrzymanie potwierdzenia przyjęcia oferty drogą elektroniczną. Dopóki przedsiębiorca nie potwierdzi otrzymania potwierdzenia przyjęcia zamówienia, konsument ma prawo odstąpić od umowy.
Jeżeli umowa zostanie zawarta drogą elektroniczną, przedsiębiorca podejmie odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony elektronicznego przesyłu danych i zapewnienia bezpiecznego środowiska internetowego. Jeżeli konsument może zapłacić drogą elektroniczną, przedsiębiorca podejmie odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Przedsiębiorca może - w granicach prawa - pytać konsumenta o zdolność do wywiązania się z ciążących na nim obowiązków płatniczych, jak również o wszystkie istotne fakty i czynniki mające znaczenie dla odpowiedzialnego zawarcia umowy sprzedaży na odległość. Jeżeli na podstawie tego zapytania przedsiębiorca wykaże uzasadnione powody, dla których nie zamierza zawrzeć umowy, ma prawo odrzucić zamówienie lub wniosek albo narzucić warunki szczególne, podając przyczyny.
Przedsiębiorca jest zobowiązany dostarczyć konsumentowi wraz z produktem lub usługą następujące informacje w formie pisemnej lub w taki sposób, który umożliwia konsumentowi przechowywanie ich na trwałym nośniku:
- Adres fizyczny siedziby przedsiębiorcy, na który konsument może składać reklamacje;
- Warunki i sposób, w jaki konsument może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, lub jednoznaczne oświadczenie o wyłączeniu prawa odstąpienia od umowy;
- Informacje o gwarancjach i serwisie posprzedażowym;
- Dane, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 niniejszego regulaminu, chyba że przedsiębiorca przekazał te informacje konsumentowi przed zawarciem umowy;
- Warunki rozwiązania umowy, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż rok lub została zawarta na czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony poprzednie postanowienie stosuje się wyłącznie do pierwszej dostawy.
Każda umowa zawierana jest pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej dostępności odpowiednich produktów.
Artykuł 6 - Prawo odstąpienia od umowy
Przy zakupie towarów konsument ma możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni. Okres odstąpienia od umowy rozpoczyna się następnego dnia po otrzymaniu produktu przez konsumenta lub wyznaczonego przedstawiciela i powiadomieniu o tym przedsiębiorcy.
W okresie odstąpienia od umowy konsument zobowiązany jest obchodzić się ostrożnie z produktem i jego opakowaniem. Konsument powinien zapakować i wykorzystać produkt wyłącznie w zakresie niezbędnym do podjęcia decyzji o jego zatrzymaniu. Jeżeli Konsument skorzysta z prawa odstąpienia od umowy, jest on zobowiązany zwrócić Produkt wraz ze wszystkimi dołączonymi akcesoriami oraz – o ile jest to możliwe – w oryginalnym stanie i opakowaniu Przedsiębiorcy, postępując zgodnie z rozsądnymi i jasnymi instrukcjami Przedsiębiorcy.
Jeżeli konsument chce skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, musi poinformować o tym przedsiębiorcę w terminie 14 dni od otrzymania produktu. Konsument powinien dokonać tego w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po złożeniu przez konsumenta oświadczenia o skorzystaniu z prawa odstąpienia od umowy, konsument jest zobowiązany odesłać towar w ciągu 14 dni. Konsument musi udowodnić, że zwrócił towar w odpowiednim terminie, np. przedstawiając dowód nadania.
Jeżeli Konsument nie wyrazi woli skorzystania z prawa odstąpienia od umowy lub nie zwróci towaru Przedsiębiorcy po upływie terminów określonych w ust. 2 i 3, umowę uważa się za zawartą.
Artykuł 7 – Koszty w przypadku odstąpienia od umowy
Jeżeli konsument skorzysta z prawa odstąpienia od umowy, koszty zwrotu towarów ponosi konsument.
Jeżeli konsument dokonał zapłaty, przedsiębiorca zwróci mu tę kwotę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia skorzystania z prawa odstąpienia od umowy, pod warunkiem że produkt został już zwrócony przedsiębiorcy lub że zostanie przedstawiony przekonujący dowód dokonania całkowitego zwrotu.
Artykuł 8 - Wyłączenie prawa odstąpienia od umowy
Przedsiębiorca może wyłączyć prawo odstąpienia od umowy przysługujące konsumentowi w odniesieniu do niektórych produktów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3. Wyłączenie prawa odstąpienia od umowy obowiązuje tylko wtedy, gdy przedsiębiorca wyraźnie poinformował konsumenta w ofercie, przynajmniej na czas przed zawarciem umowy.
Wyłączenie prawa odstąpienia od umowy jest możliwe wyłącznie w przypadku następujących produktów:
- Wykonany przez przedsiębiorcę według specyfikacji konsumenta;
- Oczywiste, że ma charakter osobisty;
- Ze względu na ich charakter nie podlegają zwrotowi;
- Mogą szybko ulec zepsuciu lub mieć krótką datę ważności;
- Cena podlega wahaniom na rynku finansowym, na które przedsiębiorca nie ma wpływu;
- Dla poszczególnych gazet i czasopism;
- W przypadku nagrań audio i wideo oraz oprogramowania komputerowego, które zostały zamknięte przez konsumenta;
- Do produktów higienicznych zamkniętych przez konsumenta.
Wyłączenie prawa odstąpienia od umowy jest możliwe wyłącznie w przypadku następujących usług:
- Dotyczące zakwaterowania, transportu, posiłków w restauracji lub zajęć rekreacyjnych, które mają być przeprowadzone w określonym dniu lub w określonym okresie;
- Jeżeli dostawa rozpoczęła się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem okresu na zastanowienie się;
- Dotyczące zakładów i loterii.
Artykuł 9 - Cena
W okresie obowiązywania oferty ceny oferowanych produktów i/lub usług nie ulegną podwyższeniu, z wyjątkiem przypadku zmiany stawek podatku VAT.
Niezależnie od postanowień poprzedniego akapitu przedsiębiorca może oferować produkty lub usługi, których ceny podlegają wahaniom na rynku finansowym i pozostają poza kontrolą przedsiębiorcy. Uzależnienie od wahań cen oraz fakt, że podane ceny mają charakter orientacyjny, zostaną określone w ofercie.
Podwyżki cen w okresie 3 miesięcy od zawarcia umowy są dopuszczalne wyłącznie, jeżeli wynikają z przepisów prawa lub regulacji.
Podwyżki cen po upływie 3 miesięcy od zawarcia umowy są dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy zostały uzgodnione z przedsiębiorcą oraz:
- Są one wynikiem przepisów prawnych lub regulacji; Lub
- Konsument ma prawo odstąpić od umowy od dnia wejścia w życie podwyżki ceny.
Zgodnie z art. 5(1) 1 ustawy o VAT z 1968 r. miejscem świadczenia usług jest kraj, w którym rozpoczyna się transport. W tym przypadku dostawa odbywa się poza UE. W związku z tym poczta lub firma kurierska naliczy od klienta podatek VAT od importu lub cło. Przedsiębiorca nie będzie zatem naliczał podatku VAT.
Wszystkie ceny podlegają błędom drukarskim i typograficznym. Nie ponosimy odpowiedzialności za skutki błędów drukarskich i typograficznych. W przypadku wystąpienia błędów drukarskich lub typograficznych przedsiębiorca nie jest zobowiązany do dostarczenia towaru po cenie błędnej.
Dodatkowe opłaty za odprawę celną i/lub cła nie są wliczone w cenę i stanowią odpowiedzialność klienta.
Artykuł 10 - Zgodność i gwarancja
Przedsiębiorca gwarantuje, że produkty i/lub usługi są zgodne z umową, specyfikacją podaną w ofercie, rozsądnymi wymogami jakościowymi i/lub użytkowymi oraz przepisami prawnymi i/lub regulacyjnymi obowiązującymi w chwili zawarcia umowy. Jeżeli tak uzgodniono, przedsiębiorca gwarantuje również, że towar nadaje się do użytku innego niż normalny.
Gwarancja udzielona przez przedsiębiorcę, producenta lub importera nie narusza praw i środków ochrony prawnej, których konsument może dochodzić od przedsiębiorcy na podstawie umowy.
O wadliwych lub błędnie dostarczonych produktach należy powiadomić przedsiębiorcę na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od daty dostawy. Produkty muszą zostać zwrócone w oryginalnym opakowaniu i w stanie nowym.
Okres gwarancji przedsiębiorcy jest taki sam jak okres gwarancji producenta. Przedsiębiorca nie ponosi jednak w żadnym wypadku odpowiedzialności za ostateczną przydatność produktów do konkretnego zastosowania przez konsumenta, ani za jakiekolwiek porady dotyczące użytkowania lub zastosowania produktów.
Gwarancja nie obowiązuje w przypadku, gdy:
- Konsument sam naprawił i/lub zmodyfikował dostarczone produkty lub zlecił ich naprawę i/lub modyfikację osobie trzeciej;
- Dostarczone produkty zostały wystawione na działanie nietypowych warunków lub były traktowane w sposób niedbały lub niezgodny z instrukcjami przedsiębiorcy i/lub sposobem traktowania wskazanym na opakowaniu;
- Wada w całości lub części wynika z przepisów rządowych dotyczących charakteru lub jakości użytych materiałów.
Artykuł 11 - Dostawa i wykonanie
Przedsiębiorca zobowiązuje się do zachowania najwyższej staranności przy przyjmowaniu i realizacji zamówień na produkty.
Miejscem dostawy jest adres podany przez konsumenta firmie.
Z zastrzeżeniem postanowień Artykułu 4 niniejszego Regulaminu, Spółka zrealizuje przyjęte zamówienia w możliwie najszybszym terminie, nie później niż 30 dni, chyba że Konsument zaakceptował dłuższy termin realizacji. W przypadku opóźnień w dostawie lub gdy zamówienie nie może zostać zrealizowane albo może zostać zrealizowane tylko częściowo, konsument zostanie o tym poinformowany nie później niż w terminie 30 dni od złożenia zamówienia. W takim przypadku konsument ma prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia kosztów i ewentualnie domagać się odszkodowania.
W przypadku odstąpienia od umowy zgodnie z poprzednim ustępem przedsiębiorca zwróci konsumentowi zapłaconą przez niego kwotę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia odstąpienia od umowy.
Jeżeli dostarczenie zamówionego towaru okaże się niemożliwe, przedsiębiorca podejmie starania w celu dostarczenia towaru zastępczego. Podczas dostawy wyraźnie poinformujemy, że dostarczany jest produkt zastępczy. Produkty wymienione na nowe nie podlegają wyłączeniu z prawa odstąpienia od umowy. Wszelkie koszty zwrotu ponosi przedsiębiorca.
Ryzyko uszkodzenia i/lub utraty towarów pozostaje po stronie przedsiębiorcy do chwili dostarczenia towarów konsumentowi lub przedstawicielowi wskazanemu przez konsumenta i powiadomionemu o tym przedsiębiorcy, chyba że wyraźnie uzgodniono inaczej.
Artykuł 12 - Umowy na czas określony: czas trwania, rozwiązanie i odnowienie
Zakończenie
Konsument może w każdej chwili rozwiązać umowę zawartą na czas nieokreślony, obejmującą regularne dostarczanie produktów (w tym energii elektrycznej) lub usług, z zastrzeżeniem uzgodnionych zasad rozwiązania umowy oraz okresu wypowiedzenia nie dłuższego niż jeden miesiąc.
Konsument może rozwiązać umowę na czas określony, dotyczącą regularnego dostarczania produktów (w tym energii elektrycznej) lub usług, w dowolnym momencie po upływie okresu jej obowiązywania. Należy przestrzegać ustalonych zasad rozwiązania umowy i zachować okres wypowiedzenia nie dłuższy niż jeden miesiąc.
Konsument może dokonać zmiany umów, o których mowa w ustępach poprzednich:
- W dowolnym momencie, bez ograniczenia do rozwiązania umowy w określonym czasie lub okresie;
- Zakończ je przynajmniej tak, jak zostały zakończone;
- Zawsze z takim samym okresem wypowiedzenia, jaki ustalił sobie przedsiębiorca.
Odnowienie
Umowa zawarta na czas określony, dotycząca regularnej dostawy produktów (w tym energii elektrycznej) lub usług, nie może zostać dorozumianie przedłużona lub odnowiona na określony okres.
Niezależnie od postanowień poprzedniego ustępu, umowa zawarta na czas określony, dotycząca regularnej dostawy dzienników, tygodników lub czasopism, może zostać automatycznie przedłużona na określony okres nieprzekraczający 3 miesięcy, z zastrzeżeniem, że konsument może rozwiązać tę przedłużoną umowę po upływie okresu przedłużenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia nieprzekraczającego jednego miesiąca.
Umowa zawarta na czas określony, dotycząca regularnej dostawy towarów lub świadczenia usług, może zostać przedłużona na czas nieokreślony w sposób dorozumiany tylko wtedy, gdy konsument może ją w każdej chwili wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie dłuższego niż jeden miesiąc, a w przypadku, gdy umowa dotyczy regularnej dostawy, lecz rzadziej niż raz w miesiącu, dzienników, tygodników lub czasopism z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie dłuższego niż trzy miesiące.
Umowa na czas określony, dotycząca regularnej dostawy dzienników, tygodników lub czasopism w ramach subskrypcji próbnej (prenumeraty próbnej lub wprowadzającej), nie ulega automatycznemu przedłużeniu i ulega automatycznemu rozwiązaniu z końcem okresu próbnego lub okresu wprowadzającego.
Czas trwania
Jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż rok, konsument może rozwiązać umowę w każdej chwili po upływie roku, z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie dłuższego niż jeden miesiąc, chyba że względy rozsądności i uczciwości wykluczają rozwiązanie umowy przed upływem uzgodnionego okresu.
Artykuł 13 - Płatność
Jeżeli nie uzgodniono inaczej, kwoty należne od konsumenta muszą zostać zapłacone w terminie 7 dni roboczych od rozpoczęcia okresu odstąpienia od umowy, o którym mowa w art. 6 ust. 1. W przypadku umowy o świadczenie usługi termin ten rozpoczyna bieg od chwili otrzymania przez konsumenta potwierdzenia zawarcia umowy.
Konsument jest zobowiązany niezwłocznie poinformować przedsiębiorcę o wszelkich nieścisłościach w podanych lub wskazanych danych dotyczących płatności.
W przypadku braku zapłaty ze strony konsumenta przedsiębiorca ma prawo, z zastrzeżeniem ograniczeń prawnych, obciążyć konsumenta uzasadnionymi kosztami, o których został on wcześniej poinformowany.
Artykuł 14 - Procedura składania skarg
Reklamacje dotyczące wykonania umowy muszą zostać zgłoszone przedsiębiorcy w terminie 7 dni od dnia wykrycia wad przez Konsumenta, w sposób kompletny i wyraźny.
Na reklamacje składane przedsiębiorcy rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty ich otrzymania. Jeżeli rozpatrzenie reklamacji wymaga znacznie dłuższego czasu, przedsiębiorca udzieli odpowiedzi w terminie 14 dni, przesyłając potwierdzenie jej otrzymania i wskazując, kiedy konsument może spodziewać się bardziej szczegółowej odpowiedzi.
Jeżeli reklamacji nie uda się rozstrzygnąć polubownie, będzie to skutkować sporem podlegającym rozstrzygnięciu.
Złożenie reklamacji nie wstrzymuje wykonania zobowiązań przedsiębiorcy, chyba że przedsiębiorca pisemnie wskaże inaczej.
Jeżeli przedsiębiorca uzna reklamację za uzasadnioną, wymieni lub naprawi dostarczony towar według własnego uznania i bezpłatnie.
Artykuł 15 - Spory
Umowy pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem, do których stosuje się niniejsze ogólne warunki handlowe, podlegają wyłącznie prawu holenderskiemu. Dotyczy to również sytuacji, gdy konsument mieszka za granicą.
Artykuł 16 - CESOP
Dzięki wprowadzonym i wzmocnionym od 2024 r. środkom dotyczącym „Ustawy o zmianie ustawy o VAT z 1968 r. (Ustawa wdrażająca dyrektywę w sprawie usług płatniczych)” oraz wprowadzeniu Centralnego Elektronicznego Systemu Informacji Płatniczej (CESOP), dostawcy usług płatniczych mogą rejestrować dane w europejskim systemie CESOP.